blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Nakielnica

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościwieś, gmina Aleksandrów Łódzki


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Obiekt prywatny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie zgierskim


Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał nakielnicki dwór. Wiadomo jednak kto go wzniósł. Stało się to za sprawą rodziny Zachertów, którzy zakupili majątek w roku 1826. Wcześniej istniał tu dwór na kopcu.

Gospodarzem majątku był wtedy Jan Zachert. W skład dóbr oprócz majątku Nakielnica wchodziły wsie Karolewo i Bróżyczka Mała. Na przełomie XIX i XX wieku dzierżawił je Piotr Sieciński herbu Rogala. W późniejszych latach majątek został rozdrobniony na współwłaścicieli, jednak całością zarządzał Alfred Samuel Zachert.

Gospodarstwo prezentowało się wtedy imponująco. Na południe od dworu znajdował się sad owocowy, a w parku rosły różne gatunki drzew, oraz prowadzono plantację róż. W rodzinie Zachertów była tradycja, że na pamiątkę narodzin syna sadzono jesion, a gdy na świat przyszła córka – lipę. Za dworem do dziś mieści się staw z wyspą zasilany wodami Bzury. Za czasów świetności stała na niej altanka, a na wyspę prowadził mostek. W stawie hodowano ryby. W folwarku funkcjonowała obora zarodowa i hodowano około 60 krów dojnych. Oprócz tego hodowano tu owoce i warzywa. W latach 30. XX wieku w łódzkich szkołach prowadzono akcję dożywiania dzieci pod hasłem Kropla mleka, które pochodziło właśnie z Nakielnicy.

Majątek pozostał w rękach Zachertów do roku 1945, kiedy przejęło go państwo. Najpierw ulokowało się tu wojsko, następnie spółdzielnia produkcyjna, a od roku 1956 działał PGR. Jak to często bywało w takich wypadkach, majątek wtedy podupadł, a dwór uległ zaniedbaniu.

W roku 1997 dwór z parkiem (ale nie cały teren dawnego majątku) został zakupiony przez wnuczkę Leona Zacherta – Elżbietę Pułaczewską. Właścicielka stara się przywrócić zespołowi dworskiemu dawny blask.

Dwór to budowla parterowa z mieszkalnym poddaszem, oraz częściowo podpiwniczona. Wzniesiona została na planie prostokąta. Od frontu znajduje się portyk kolumnowy zwieńczony trójkątnym naczółkiem. Portyk dobudowano w roku 1840. Dwór posiada zabytkowe, duże, drewniane drzwi z masywnym zamkiem, oraz klamką w kształcie lwa. We wnętrzu zachował się stary piec kaflowy.

Nakielnica położona jest tuż za Aleksandrowem Łódzkim, jadąc w stronę Parzęczewa. Cały zespół dworski znajduje się tuż obok drogi (po lewej stronie). Dwór jest dobrze widoczny. (2008)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcie: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem