blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Masłowice

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościwieś, gmina Wieluń


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz/za pozwoleniem


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie wieluńskim


W Masłowicach urodził się Józef Bełza (1805-1888), wybitny chemik, ojciec Władysława Bełzy – poety neoromantycznego, autora m.in. wiersza "Wyznanie wiary dziecięcia polskiego". Każde dziecko w Polsce zna chyba początek tego dzieła: „Kto Ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł biały.” Jego drugim synem był Stanisław, podróżnik, adwokat, pisarz, oraz działacz kulturalny na Śląsku, autor wielu publikacji krajoznawczo-turystycznych i kulturalnych.

W roku 1820 wzniesiono w Masłowicach nowy dwór (opis starej, niezachowanej siedziby Masłowskich znajdziesz tutaj). Pierwotnie był to parterowy budynek. W połowie XIX stulecia dobudowano część piętrową, przez co obiekt nazywany jest też pałacem. Tylna dobudówka pochodzi z lat 80. Część parterową zdobi charakterystyczny fryz. Dwór od frontu posiada portyk kolumnowy z zegarem.

Przed II wojną światową majątek należał do Kręckich, znanych hodowców koni. Po wojnie wszedł w skład PGR w Rudzie. W części piętrowej, w latach 1945-1968 mieściła się też szkoła podstawowa, oraz przedszkole. Budynek spełniał także funkcje biurowe i mieszkalne. Od roku 1967 działa tutaj Stacja Doświadczalna Oceny Odmian. Dwór stoi w otoczeniu parku z pomnikowymi okazami drzew.

Masłowice położone są przy trasie nr 481 z Wielunia do Łasku. Dwór znajduje się na zachód od drogi. (2010)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem