blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Małyńwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: niezachowany do dziś dwór na kopcu, oraz istniejący dwór będący rekonstrukcją budynku z XIX wiekuwieś, gmina Zadzim


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.0299 E

Szerokość: 51.7846 N


Możliwość zwiedzania:

Obiekt prywatny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie poddębickim


Miejscowość była gniazdem rodowym Poraitów-Małyńskich. W 1549 roku Małyń otrzymał prawa miejskie. Była to jednak lokacja nieudana, ponieważ ostatni wpis określający miejscowość jako miasto, pochodzi z 1654 roku. Jedynym zachowanym do dziś śladem po mieście jest wydłużony plac przy kościele, który dawniej był rynkiem.

W Małyniu znajdował prawdopodobnie dwór na kopcu (gródek rycerski), datowany na XIII-XIV wiek. Obiekt wprowadziła do literatury J. Kamińska. Tzw. „grodzisko stożkowate” nie zachowało się do naszych czasów – zostało rozwiezione. Brak badań archeologicznych kopca, nie pozwala dokładnie poznać historii tego obiektu, ani jego formy.

W 1783 roku dobra w Małyniu należały do Radoszewskiego – kasztelana brzezińskiego. W skład wchodziło 61 osad. Na terenie folwarku znajdował się młyn wodny i gorzelnia. Następnie właścicielem ziem był Stefan Wituski h. Gozdawa. W rękach tej rodziny, Małyń pozostał do 1869 roku, kiedy Antoni Wituski sprzedał je Nikodemowi Bobrownickiemu. Następnie wieś należała do córki Bobrownickiego – Marii Chrzanowskiej. Ostatnimi dziedzicami majątku byli Marian i Zuzanna z Chrzanowskich Świętochowscy. Po 1945 roku ziemia została rozparcelowana i w części weszła w skład PGR-u.

Opis z końca XVIII wieku wspomina o dworze nad stawem z drewna rżniętego. Obiekt ten nie zachował się do dzisiaj. Istniejąca budowla, określana jako dwór z II połowy XIX wieku to tak naprawdę nowy budynek, będący rekonstrukcją zabytku – postawiony na jego fundamentach i wykorzystujący jego elementy.

Jest to budynek w stylu klasycystycznym, murowany, parterowy. Wieńczy go dach dwuspadowy. Od frontu znajduje się ganek. Odsłonięty, nieotynkowany fragment ściany to podobno relikt starego dworu. Budowla znajduje się w otoczeniu parku wpisanego do rejestru zabytków.

Budynek w roku 2013 wystawiony był na sprzedaż. Ogłoszenie nadal znajduje się w internecie (luty 2014).

Małyń położony jest ok 20 km na południe od Poddębic, przy drodze do Kwiatkowic. (2014)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem