blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Małkówwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.


Stan: niezachowany dwór na kopcu, oraz obecny, zadbany dwór klasycystycznywieś, gmina Warta


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.6341 E

Szerokość: 51.6926 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie sieradzkim


Kopiec, czyli tzw. grodzisko stożkowate nad Wartą identyfikowane jest z późnośredniowiecznym dworem na kopcu, wzniesionym przez prywatnego właściciela wsi. Pod koniec XIV i na początku XV wieku należała ona do Alberyka (Jałbrzyka) – kasztelana konarskiego sieradzkiego. Następnie miejscowość była kolejno w rękach: Piekarskich, Jarosława Kawęckiego, oraz w XVIII wieku do Łubieńskich. Przed II wojną światową prace archeologiczne prowadził tu Gabriel Leńczyk. Określił on kopiec jako szaniec dla straży wojskowej.

Dużo młodszym i istniejącym zabytkiem Małkowa jest klasycystyczny dwór wzniesiony w latach 1810-1820 (wg innych źródeł – 1825) dla ostatniego kasztelana sieradzkiego i brygadiera kawalerii narodowej – Pawła Biernackiego, oraz jego żony – Konstancji z Małachowskich. Ich syn Stanisław był adiuntem Napoleona. Rezydencja wzorowana była na pałacu cesarza na wyspie Elbie. Projektantem był prawdopodobnie Fryderyk Lessel z Warszawy.

W okresie 1875-1929 majątek należał do Pstrokońskich. W tym czasie gościli tu m.in. Władysław Reymont, oraz Czesław Tański – pionier lotnictwa i malarz, który jest autorem plafonu Jutrzenka, znajdującego się we dworze. W roku 1929 majątek zakupił Adam H. Krzyżanowski. W roku 1941 roku dwór zajęli Niemcy, grabiąc zgromadzone w nim dzieła sztuki. Po II wojnie światowej przejął go szpital psychiatryczny z Warty, doprowadzając zabytek do ruiny. Od 1996 roku Pałac znajduje się w prywatnych rękach. Po remoncie w latach 2001-2003 pałacowi przywrócono świetność. Na początku 2011 roku Pałac kolejny raz zmienił właściciela. Obecnie działa tu Fundacja na rzecz zachowania wartości i tradycji pałacu w Małkowie. Jest to miejsce wszelakich spotkań i inicjatyw kulturalnych. Regularnie organizowane są m.in. spotkania z artystami, poetami, pisarzami, czy lokalnymi społecznikami. Aktualne wydarzenia w Małkowie można śledzić ma profilu FB pałacu. Jest też możliwość organizowania konferencji z noclegami.

Jest to budowla parterowa, murowana, wysoko podpiwniczona z mieszkalnym poddaszem. Dominantą dworu jest elewacja wschodnia z trzema ryzalitami wspartymi na doryckich kolumnach, zwieńczonymi nad belkowaniem trójkątnymi szczytami. Elementy te zostały dobudowane po roku 1912. Elewację ogrodową zdobi tympanon z portykiem dwukolumnowym. Budynek posiada dwu i trzytraktowy układ wnętrza.


Do dworu prowadzi współczesna mu murowana brama klasycystyczna na planie prostokąta przez którą prowadzi prostokątny otwór wjazdowy. Budowla posiada ściany rozczłonkowane pilastrami. Nad szerokim belkowaniem znajduje się fryz.

Do roku 1973 na terenie zespołu dworskiego znajdował się murowany, klasycystyczny spichlerz na planie zbliżonym do kwadratu, nakryty dachem namiotowym, trójkondygnacyjnym.

Na terenie parku do niedawna stał pomnik Reymonta z roku 1976 (popiersie zostało skradzione w styczniu 2012 roku), dzieło łódzkiego rzeźbiarza Kazimierza Mroczkowskiego. Poprzednio w tym miejscu znajdował się podobny zrealizowany przez Stanisława Jagmina w latach 1932-1936. Artysta ten był również autorem drugiego pomnika - przedstawiającego malarza Zygmunta Andyrchiewicza. Do dziś zachowała się jedynie jego podstawa. W parku znajduje się też pawilon ogrodowy z I połowy XIX wieku.


Wnętrze pałacu:


Jesienne klimaty.
Wnętrza pałacu i pokoje gościnne.
Wnętrza pałacu i pokoje gościnne.
Wnętrza pałacu i pokoje gościnne.
Wnętrza pałacu i pokoje gościnne.
Wnętrza pałacu i pokoje gościnne.
Wnętrza pałacu i pokoje gościnne.

Wnętrza pałacu i pokoje gościnne.


Położenie i dojazd:

Małków położony jest na południe od Warty, przy trasie do Sieradza. Dwór znajduje się przy drodze i jest dobrze widoczny. Kopiec położony jest dokładnie niego, po drugiej stronie szosy. Zjechać należy w polną drogę, która do niego prowadzi. (2009-2014)


ZESPÓŁ PAŁACOWO - PARKOWY W MAŁKOWIE

98-290 Warta

Małków 97

tel/fax (43) 829 55 11

biuro(NOSPAM)malkow.com.pl

www.malkow.com.plTekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia archiwalne: ze zbiorów Zespołu Pałacowo-Parkowego w Małkowie, oraz Muzeum Miasta i Rzeki Warty

Podziękowania dla dyrekcji Zespołu Pałacowo-Parkowego w Małkowie
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem