blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Lubiecwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: zadbany dwór z reliktami założenia obronnego, oraz zachowane schrony bojowewieś, gmina Szczerców


Współrzędne obiektu (dwór):

Długość: 19.1439 E

Szerokość: 51.3756 N


Możliwość zwiedzania:

W dworze mieści się szkoła podstawowa, dostęp do schronów wolny


Dojazd:

Zobacz na mapie

mapka powiatu


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie bełchatowskim


Zanim przejdę do opisu zachowanego do dziś dworu w Lubcu, wzniesionego w XIX stuleciu, cofnijmy się jeszcze kilka wieków wstecz. Budowla powstała w miejscu starszego założenia obronnego, wykorzystując kopiec, oraz piwnice po dawnym obiekcie. Miejscowa legenda mówi o istniejącym tu niegdyś zamku.

Nie wiemy nic o założeniu obronnym, nie zachowały się żadne wzmianki o nim traktujące. Teren nie został też dostatecznie zbadany. Pobieżne prace archeologiczne, przeprowadzone w roku 1962, wskazały XVI-wieczną metrykę kopca. Prawdopodobnie pierwotnie stanął na nim drewniany dwór, być może później zastąpił go murowany.

W 1835 roku zbudowano drugi, lub trzeci z kolei już dwór w tym miejscu. Inicjatorem przedsięwzięcia był Marceli Sulimierski. Nową budowlę postawiono, wykorzystując stare piwnice, tworzące prostokąt o wymiarach 8 x 10 metrów.

W 1911 roku majątek przeszedł w ręce Arkuszewskich. Podczas okupacji dwór zajęli Niemcy. W roku 1946 przejęty został przez państwo. Budynek przeznaczono na mieszkania dla byłej służby.


Dwór w Lubcu na starej fotografii.

Dwór w Lubcu na starej fotografii.


Klasycystyczny, parterowy, murowany dwór w Lubcu posiada od frontu portyk kolumnowy, zwieńczony trójkątnym szczytem. Z tyłu zaś znajduje się ryzalit, oraz taras, a z boku przybudówka. Niegdyś jedno z pomieszczeń na poddaszu służyło jako kaplica, zaś na parterze, na osi znajdowała się sień i salon. Całość nakryta jest czterospadowym dachem. W latach 1968-1970 budynek został wyremontowany na potrzeby szkoły podstawowej, która mieści się w nim do dziś. Dzięki temu dwór jest zadbany i dostępny.

Na południe od wsi zachowały się cztery schrony bojowe z okresu II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku broniła się tutaj 30 Dywizja Piechoty generała Leopolda Cehaka wchodząca w skład Armii Łódź. Szczegółowe informacje o schronach, mapka i współrzędne GPS znajdziesz tutaj.

Dwór z kopcem odnaleźć jest bardzo łatwo, wystarczy skręcić w jeden (z dwóch) zjazdów do wsi. Najlepiej w pierwszy prowadzący od strony Łasku. Miejscowość znajduje się przy trasie z Łasku do Częstochowy. Schrony bojowe położone są na południe (w lesie i na polach) od Lubca. (2010-2015)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak, archiwum
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem