blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Kruszówwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanywieś, gmina Tuszyn


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.5728 E

Szerokość: 51.5805 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać zza ogrodzenia


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łódzkim wschodnim


Dwór kruszowski wzniesiony został pod koniec XVIII wieku przez pułkownika wojsk koronnych Michała Ostrowskiego herbu Korab. W roku 1774 folwark nadał mu Stanisław August Poniatowski.

W roku 1801 majątek przeszedł w ręce Krzysztoporskich, którzy utracili go po powstaniu listopadowym. W 1911 roku ziemię od Niemca Adolfa Strenge zakupiła Helena z Mazarakich Kopańska.

Kopańscy stworzyli tutaj duże gospodarstwo rolno-przemysłowe. Zbudowano młyn i cegielnię. Podczas II wojny światowej majątek przejęli Niemcy. Po roku 1945 w dworze umiejscowiono posterunek MO. Następnie mieściły się tu: Zakład Maszyn Rolniczych, przedszkole i mieszkania dla pracowników. W roku 1978 dwór zakupił Zbigniew Kijewski, a w 1998 obecni właściciele, którzy przeprowadzili kompleksowy remont zabytku. Obiekt wynajmowany jest na imprezy okolicznościowe. Przeważnie jest zamknięty i oglądać go można zza ogrodzenia.

Jest to drewniany budynek konstrukcji zrębowej, otynkowany, na planie prostokąta z dwoma alkierzami. Front zdobi ganek z facjatką. Dach kryty jest gontem. Dwór znajduje się w otoczeniu parku z pomnikowymi okazami drzew.

Kruszów położony jest przy trasie nr 1, 3 km od Tuszyna w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego. Dwór znajduje się przy skrzyżowaniu, po lewej stronie drogi. (2009)


DWÓR KRUSZÓW

95-080 Tuszyn

Kruszów, ul. Wolborska 3/5

tel. (0-42) 232-13-13, 0 515-293-533, 0 500-216-766

www.dwor-kruszow.plTekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcie: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem