blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Konopnica

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanywieś, siedziba urzędu gminy wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.8204 E

Szerokość: 51.3518 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz/za pozwoleniem


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie wieluńskim


Konopnica to wieś letniskowa położona nad Wartą. Chyba najbardziej znanym jej zabytkiem jest imponujące grodzisko nad rzeką, pozostałość po jednym z największych założeń obronnych w centralnej Polsce. Innym ciekawym obiektem jest zachowany dwór z połowy XIX wieku.

Dwór wzniesiony został za sprawą Henryka Kozarskiego, prawdopodobnie w miejscu starszej siedziby. Projektantem był Henryk Marconi, jeden z najwybitniejszych architektów polskich, twórca wielu budowli w Warszawie i w całej Polsce. Ostatnim właścicielem majątku, do roku 1939 był Tadeusz Kozarski. Po wojnie obiekt został zabrany przez państwo. Dziś należy do Politechniki Łódzkiej i stanowi jej ośrodek wypoczynkowy, oraz Dom Pracy Twórczej. Obecnie (wiosna 2010) zabytek jest remontowany.

Budowla posiada nieregularny, rozczłonkowany kształt. Nawiązuje do romantycznego gotyku w stylu angielskim. Główny korpus budynku i dominującą nad nim wieżę zdobią blanki. Wejście do dworu prowadzi poprzez neogotycki portal z dwiema wieżyczkami. Budynek położony jest w zadbanym parku z cennymi okazami dębów szypułkowych.

Konopnica położona jest na południe od drogi nr 481 z Wielunia do Łasku. Dwór znajduje się w centrum miejscowości. (2010)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem