blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Kołacinekwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, po remoncie (?)wieś, gmina Dmosin


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Tak, położony na terenie Dinoparku


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie brzezińskim


Zespół dworsko-parkowy w Kołacinku zbudowany został w II połowie XIX wieku prawdopodobnie z inicjatywy małżeństwa Teodora i Marii (z Walewskich) Dobieckich. W tym samym czasie zaczął też chyba funkcjonować folwark Kołacinek. Po śmierci Teodora majątek przeszedł w ręce jego syna Józefa. W późniejszych latach zespół dworski należał do rodziny Kochanowskich, Czesława Waichta i Stefana Myszkiewicza.

Podczas II wojny światowej Niemcy zorganizowali na terenie majątku sztab oficerski. Wcześniej wypędzili oni Stefanię Myszkiewicz-Poniatowską, wdową po Stefanie Myszkiewiczu, która w tym czasie zarządzała zespołem dworskim.

Dwór prezentuje styl neostylistyczny w typie kostiumu francuskiego. Powstał na wcześniej istniejących fundamentach. Obecnie obiekt znajduje się na terenie jednej z atrakcji województwa łódzkiego – Dino-parku. Latem roku 2007 trwał remont budynku.

Wieś położona jest przy drodze nr 704 prowadzącej z Brzezin do Łowicza. Ze znalezieniem dworu i Dino-parku nie powinno być problemu, ponieważ prowadzą do niego tablice informacyjne. (2008)


Więcej informacji o Dino-Parku:

www.dino-park.plTekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem