blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Kobiele Wielkiewejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zaniedbanywieś, siedziba urzędu gminy wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.6269 E

Szerokość: 51.0375 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie radomszczańskim


Kobiele Wielkie adekwatną nazwę posiadają, ponieważ wielką rolę w dziejach Polski odegrały. W roku 1867 przyszedł tutaj na świat Władysław Stanisław Reymont. W miejscu, gdzie stał dom urodzin polskiego noblisty, znajduje się dziś obelisk pamięci tego faktu.

Kilkaset metrów dalej stoi obiekt wchodzący w zakres tematu tej strony. Jest nim dwór. Zaczęto go wznosić pod koniec XIX wieku. Na fasadzie widnieje data 1905 i inicjały wiązane z K. Tymowskim, dla którego został wzniesiony. To prawdopodobnie rok ukończenia budowy. Od roku 1937 należał do Marii Teresy Sobańskiej. W skład majątku wchodziły: stajnia wyścigowa (przebudowana potem na łaźnię), młyn, wiatrak, kuźnia, majsternia, spichlerz i ślusarnia. Po wojnie dwór spełniał różne funkcje. Mieściły się tu: ośrodek zdrowia, izba porodowa i przedszkole.

Dwór stoi w otoczeniu dużego parku z pomnikowymi okazami modrzewi. Dziś budynek jest opuszczony i popada w ruinę. Sąsiaduje z Urzędem Gminy, który również stoi na terenie podworskim.


Kobiele Wielkie położone są około 13 kilometrów na wschód od Radomska. Zespół dworski znajduje się tuż za Urzędem Gminy. Wstęp wolny. (2008)


Miejsce urodzin Władysława Reymonta.

Miejsce urodzin Władysława Reymonta.

Wyślij na telefonTekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcie archiwalne: Internet
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem