blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Kęblinywejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanywieś, gmina Zgierz


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Nie/za zgodą dyrekcji ośrodka


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie zgierskim


W Kęblinach zachował się dwór wzniesiony około roku 1840. Usytuowany jest w parku. Zanim zacznę opis założenia, warto cofnąć się kilkadziesiąt lat wstecz...

Na początku wieku XIX miejscowość należała do Józefa Brochickiego, który w roku 1802 sprzedał ją Antoniemu Grodzińskiemu. W latach 20. XIX wieku majątek należał już do Rocha Trzcińskiego. Następnie przeszedł on w ręce rodziny Urbankowskich (w międzyczasie został na krótko skonfiskowany przez władze rosyjskie). Za sprawą tej rodziny stanął parterowy, murowany dwór w typowo polskim stylu. W roku 1860 budowla przeszła pierwszą modernizację.

W roku 1896 majątek przejęli Olszewscy. W 1934 r. dokonana została druga przebudowa zespołu, która nadała mu obecny kształt. Podczas II wojny światowej władze niemieckie osiedliły we dworze Estończyka van Baltena. Wiązało się to z paktem Ribbentrop-Mołotow. Z państw bałtyckich, które dostały się w strefę wpływów sowieckich, przybywali do Niemiec i terenów przez nie zajętych uchodźcy niemieccy. Majątkiem zarządzała żona van Baltena, kiedy on pełnił służbę wojskową na wyspie Jersey. Podczas okupacji pracowało tutaj wielu Polaków. Wymienić tu można m. in. Kazimierza Bogusławskiego, przed wojną dyrektora Banku Spółdzielczego w Łodzi, który w Kęblinach pełnił role księgowego. Miejscowość znajdowała się w pobliżu granicy pomiędzy Generalną Gubernią, a Krajem Warty. Przerzucano tutaj nielegalnie wielu Polaków.

Po wojnie we dworze urządziła się Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna, a od roku 1992 mieści się tutaj ośrodek stowarzyszenia Monar.

Dwór jest budowlą parterową, murowaną, podpiwniczoną, wzniesioną na rzucie prostokąta. Od frontu znajduje się nowy taras, a od tyłu ryzalit i wystawka na dachu zwieńczona trójkątnym szczytem. Pierwotny polski dach łamany został przebudowany na mansardowy.

Wielu przyjezdnych zaciekawi pewnie ciekawy budynek po drugiej stronie drogi. Jest to dawna kuźnia wzniesiona na początku XIX wieku, a później przebudowywana. Budowla jest murowana, na rzucie prostokąta. Posiada ryzalit i wystawkę na dachu od frontu, oraz nowy ganek wsparty na dwóch kolumnach. Kuźnia na narożach jest oszkarpowana. Pokrywa ją dach naczółkowy.

Kębliny położone są przy drodze nr 708 prowadzącej ze Strykowa do Ozorkowa. Zespół dworski znajduje się tuż przy trasie. (2008)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem