blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Kadzidłowawejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: pozostałości dworu w murach kaplicy mariawickiejwieś, gmina Grabów


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.9271 E

Szerokość: 52.1868 N


Możliwość zwiedzania:

Obiekt prywatny/za pozwoleniem


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łęczyckim


W Kadzidłowej niegdyś istniał dwór, który po części zachował się do dziś... w murach kaplicy mariawickiej.

W majątku młodość spędziła Maria Koszutska, szerzej znana jako Wera Kostrzewa – działaczka socjalistyczna (PPS i KPP). Jej rodzice, Zuzanna i Karol Koszutscy, nabyli te ziemie w latach 80. XIX wieku. Młoda Maria rozpoczęła edukację miejscowej ludności, przez co spotkała się z represjami ze strony carskich służb. Więziona była w łęczyckim więzieniu, potem zesłana na Sybir i roztrzelana w 1939 roku w Związku Radzieckim, w czasie głębokiego socjalizmu.

W wyniku działalności Wery Kostrzewy, rodzina Koszutskich straciła majątek. W 1912 roku w Kadzidłowej parafię założyli Mariawici, którzy nabyli ziemie wraz z zespołem dworskim. Budynek przekształcony został na kaplicę. Mieściła się tu też ochronka dla dzieci i szkoła.

Dziś dawny zespół dworski jest prywatnym gospodarstwem (?). Ściana dworu z zamurowanymi otworami okiennymi, widoczna jest w północnej elewacji kaplicy. Zachowały się też pozostałości parku, aleja i staw.

Kadzidłowa położona jest około 25 km na północny-zachód od Łęczycy i około 3 km na wschód od drogi wojewódzkiej nr 263 (Dąbie-Kłodawa). Dawny zespół dworski znajduje się przy bocznej drodze, odchodzącej na zachód od głównej trasy prowadzącej przez wieś. (2012)
Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem