blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Jasionnawejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościwieś, gmina Błaszki


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

W dworze mieści się szkoła


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie sieradzkim


Drewniany dwór w Jasionnej wzniósł w roku 1752 Paweł Załuskowski h. Rola, sędzia grodzki sieradzki, oraz poseł na sejm. Wieś w posiadaniu tego rodu znajdowała się od roku 1560. Modrzewiowa budowla z alkierzami nakryta była cebulastymi kopułkami z łuski gontowej. Jeden z alkierzy mieścił kaplicę. Oprócz samego dworu znajdowały się tu też dwa młyny wodne, gorzelnia i smolarnia.

W roku 1833 Napoleon Załuskowski został wcielony jako szeregowy do 12 batalionu liniowego Korpusu Orenburskiego z twierdzy Zwiernogłowskiej. Była to kara za pomoc powstańcom z partii Faustyna Sulimierskiego podległej płk. Józefowi Zaliwskiemu. Zmarł on w roku 1840 w Chiwie podczas jednej z wypraw korpusu hrabiego B.A. Perowskiego. W roku 1852 dwór został przebudowany na murowany.

W maju roku 1917 Erazm Załuskowski sprzedał majątek ppor. Kawalerii, Bronisławowi Gutowskiemu h. Ciołek. Był on też właścicielem Golkowa, Wolenia i części Maciszewic. Gutowski zamordowany został w roku 1940 przez Rosjan. Od zakończenia wojny w budynku mieści się szkoła.

Dwór jest piętrowy, zbudowany na planie prostokąta. Na narożach znajdują się kwadratowe alkierze przykryte hełmami krytymi gontem. W jednej ze ścian wmurowany jest kamień erekcyjny na którym wyryte są daty budowy i przebudowy dworu, oraz nazwiska właścicieli. Wewnątrz zachowało się częściowo dawne wyposażenie, a w otaczającym dwór parku podziwiać można wiele pomników przyrody. Całość prezentuje się całkiem dobrze. Pozytywne wrażenie wynika z ciekawej i nietuzinkowej bryły budynku. Wstęp na teren zespołu jest wolny. Jako, że w budynku mieści się placówka to w czasie roku szkolnego z wejściem do środka nie powinno być problemu, jeśli zgłosi się cel najazdu.

Jasionna znajduje się około 6 km od Błaszek. Należy kierować się drogą na Złoczew. Dwór położony jest w parku tuż przy drodze (po lewej stronie jadąc od Błaszek). (2007/2008)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem