blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>dwory inne>> Jajkowice



















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: w całości, zadbany



wieś, gmina Sadkowice


Współrzędne obiektu:

Długość: 20.6054 E

Szerokość: 51.7186 N


Możliwość zwiedzania:

Obiekt prywatny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie rawskim


Skromny dworek w Jajkowicach zagościł na dobre w polskich mediach, a zwłaszcza w brukowcach za sprawą Nataszy Urbańskiej i Janusza Józefowicza, do których należy. Odbył się w nim ich ślub. Zjeżdżają tu paparazzi z różnych stron, aby wydrzeć choć odrobinę prywatności parze celebrytów. Krzykliwe artykuły w gazetach na F i S o rozpłasłym życiu i imprezach w wielkim pałacu proponuję włożyć między bajki, bo obiekt do imponujących nie należy. Nie jest też pałacem i nie można go nawet porównywać do podmiejskich willi. Żeby nieco utrudnić wgląd obcych do budynku, poczyniono pewną ingerencję w położenie dworku... przekręcono go według własnej osi, aby front nie był widoczny z bramy wjazdowej, przez co opisy elewacji ze starszej literatury mogą być nieco mylące.

Dwór powstał w połowie XIX stulecia za sprawą Wincentego Makomaskiego herbu Jastrzębiec, kapitana 6. Pułku Piechoty Polskiej i uczestnika wojen napoleońskich. Folwark z dworem podarował swojej córce Emilii, jako wiano. Stąd przyjęła się nazwa majątku – dwór Emilin. Do II wojny światowej dwór był w posiadaniu Pruszkowskich i Płacheckich.

Jest to budowla murowana, parterowa, nawiązująca do renesansu, wzniesiona na planie prostokąta. Elewację frontową zdobi trójboczny ryzalit, zwieńczony trójkątnym szczytem. Od strony północno-wschodniej znajduje się niewielka dobudówka, a od południowo-zachodniej – wieżyczka. Naroża zdobią toskańskie pilastry. Pierwotnie dwór posiadał taras. Całość wieńczy dach dwuspadowy, kryty blachą.

Za komuny majątek został zdewastowany. Mimo, że dziś sam dwór jest odrestaurowany, to park nie prezentuje się najlepiej. Przerzedzony drzewostan jest tylko cieniem dawnego założenia, chociaż zachowało się wiele pomników przyrody. Potrzeba wiele czasu i pracy, aby powrócił do dawnej świetności.

Jajkowice znajdują się kilkanaście kilometrów na południowy-wschód od Białej Rawskiej i kilka kilometrów na wschód od Sadkowic. Najbliższe miasto to Mogielnica w powiecie grójeckim. (2010)



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem