blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Inczewwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości (w remoncie)wieś, gmina Wróblew


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.5639 E

Szerokość: 51.6416 N


Możliwość zwiedzania:

Obiekt prywatny prywatny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie sieradzkim


Dwór w Inczewie wzniesiony został w połowie XIX wieku. W latach 40-tych XIX wieku wieś przeszła w ręce Stanisława Walewskiego. W latach 1906-1908 budynek został przebudowany. Do roku 1939 działało tu wzorowe gospodarstwo rolne, którym zarządzał Stefan Walewski. Po II wojnie światowej 300-hektarowy majątek poddano parcelacji, a wnętrza zaadaptowano na biura Gospodarstwa Rolnego.

Jest to budynek piętrowy kryty dachem mansardowym. Front zdobi potężny czterokolumnowy portyk. Dwór otacza park o powierzchni 4 ha, którego ozdobą jest aleja grabowa, rosną w nim też lipy drobnolistne, białodrzewia i jesiony.

Dwór od jakiegoś czasu jest w rękach prywatnych. Podjęto próbę remontu, jednak jak na razie ograniczyło się to tylko (albo aż) do położenia nowego dachu. W roku 2008 budynek wydawał się pozostawiony sam sobie, wejście do parku nie było w żaden sposób utrudnione. Miejmy nadzieję, że prace będą trwać dalej i dotychczasowy trud nie zostanie zmarnowany.

Inczew położony jest pomiędzy Sieradzem, a Błaszkami. Jadąc trasą nr 12 trzeba w miejscowości Słomków Mokry skręcić na północ (na Tubądzin). Dojeżdżamy tym sposobem do Inczewa. Park z dworem położony jest tuż przy drodze. (2007-2009)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem