blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Górki Małewejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: replikawieś, gmina Tuszyn


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.5163 E

Szerokość: 51.5703 N


Możliwość zwiedzania:

Obiekt prywatny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łódzkim wschodnim


Oryginalny drewniany dwór w Górkach Małych wzniósł zapewne Hipolit Skalski w I połowie XIX wieku. Przed I wojną światową majątek należał do Walentego Ostrowskiego, a następnie do Stanisława Makarewicza. W okresie międzywojennym zakupił go Mieczysław Dmowicz. W roku 1935 ziemie przejął J. Hentzel.

Po roku 1945 w dworze ulokowano szkołę powszechną, latem zaś organizowano tu kolonie... Polskiego Monopolu Spirytusowego. Folwark przejęła Gminna Spółdzielnia. Kiedy w roku 1962 szkoła została przeniesiona do nowego budynku, w zabytku umiejscowiono świetlicę i Koło Gospodyń Wiejskich.

W roku 1981 dwór przeszedł w ręce prywatne. Stan obiektu był tak zły, że zdecydowano się go rozebrać, a na fundamentach postawić zbliżoną w wielkości i układzie replikę. Zrezygnowano z poprzedniego budulca i nowy budynek postawiono z cegły.

Stary dwór był konstrukcji zrębowej, parterowy z mieszkalnym poddaszem. Posiadał dwutraktowy układ wnętrza (obecny również). Dach był naczółkowy, kryty gontem. Front zdobił ganek, który w replice zastąpiony został potykiem. Budynek otacza zabytkowy park. Zachowały się również zabudowania folwarczne. Obiekt jest własnością prywatną.

Górki Małe położone są przy drodze z Dłutowa do Tuszyna (około 10 km od rozjazdu w Dłutowie). (2009)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcie: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem