blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Głogowiecwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanywieś, gmina Kutno


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.3244 E

Szerokość: 52.2814 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz, wstęp na teren parku wolny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie kutnowskim


Urokliwy dwór w Głogowcu przypomina swoim stylem willę letniskową. Wzniesiony został w końcu XIX wieku. Od 9 do 12 września 1939 roku przebywał tutaj generał dywizji Tadeusz Kutrzeba, dowodzący polskimi wojskami w bitwie nad Bzurą.

Centralna, piętrowa część budynku zbudowana jest z drewna. Od frontu znajduje się balkon nad wejściem, wsparty na żelaznych kolumnach. Od strony ogrodu dwór posiada duży taras. Po bokach budowli znajdują się parterowe, murowane skrzydła (dobudowane później).

Dwór położony jest w pozostałościach imponującego niegdyś parku ze stawami, który zniszczono podczas II wojny światowej, kiedy przeznaczony został na miejsce wypasu bydła. Dziś park jest bardzo przerzedzony. Przed wojną zespół dworski stanowił centrum folwarku. Później w budynku znajdowało się przedszkole. Dziś spełnia funkcje biurowe i mieszkalne.

Głogowiec położony jest kilka kilometrów na północ od Kutna. Z centrum stolicy powiatu należy kierować się ulicami: Barlickiego -> 29 Listopada -> Toruńską -> Jesienną, a następnie skręcić w ulicę Rolniczą. W Głogowcu skręcić trzeba w lewo. Zespół dworski znajduje się po prawej stronie. (2009-2011)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem