blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Dzierżąznawejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.

skomentuj na forum dodaj swoje zdjęcie do albumu


Stan: w całości, zadbanywieś, gmina Zgierz


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Tak, wstęp wolny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie zgierskim


„Obecnie jest tu stary obszerny dwór modrzewiowy, zbudowany za Augusta III i starannie przez właścicieli podtrzymywany, dwa obszerne ogrody: fruktowy i spacerowy, częścią w guście starofrancuzkim, częścią w angielskim z cienistymi szpalerami, sadzawkami, strumykiem, laskiem, kapliczką, mostkami etc. Dawniej Dz. Stanowiła główną rezydencyą obszernego klucza, z czasem znacznie uszczuplonego.”

Fragment opisu z II tomu Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego z roku 1881.

Opis ten dotyczy dawnego dworu w Dzierżąznej wzniesionego prawdopodobnie przez Dzierzbickich za panowania Augusta III. Stał on jeszcze pod koniec XIX wieku. Wtedy majątek znajdował się w rękach rodziny Chrzanowskich herbu Rola. Następnie należał m.in. do: Zadzierżowskich, Franke i Kurzewskich.

Na początku wieku XX majątek został rozparcelowany. Dwór już wtedy nie istniał. Nad stawem znajdował się tylko budynek młyna, oraz zabudowania gospodarcze.

Przed I wojną światową włóka ziemi przeszła w ręce łódzkiego adwokata Adama Słomińskiego. Działka została wydzielona z posiadłości Felicji (z domu Kurzewskiej) i Karola Franke. Słomiński około roku 1924 wzniósł nowy dwór wg projektu J. Szenfelda, który nagrodzony został na Wystawie Rolniczej w Poznaniu w 1924 roku. Przekształcono również park. Budynek posiada cechy późnego baroku i klasycyzmu.

Po rozpoczęciu działań wojennych, właściciele dworu zostali wywłaszczeni i zamieszkał tutaj volksdeutsch Alfred Krinke. W latach 1942-1945 majątek był częścią hitlerowskiego obozu koncentracyjnego dla dzieci i młodzieży polskiej z ul. Przemysłowej w Łodzi, a w dworku rezydował komendant filii Hans Fuge zwany „Górką”. Więzione i zmuszane do pracy tu były dziewczęta w wieku lat 8-16. W szkole podstawowej w Białej znajduje się Izba Pamięci z eksponatami obozowymi.

Po zakończeniu działań wojennych upaństwowiony obiekt zaadaptowano na ośrodek kolonijny. Obecnie teren dawnego majątku należy do Urzędu Gminy Zgierz. Mieści się tutaj Gminny Ośrodek Kultury, oraz Ośrodek Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy Gminy Zgierz. Wstęp jest wolny, a całość zadbana.

Aby dostać się do Dzierżąznej trzeba kierować się drogą ze Zgierza do Piątku. W miejscowości Biała skręcamy na zachód. Ze znalezeniem ośrodka nie powinno być problemu. (2008-2010)


Ciekawa chatka we wsi. Czyż nie? :)

Ciekawa chatka we wsi. Czyż nie? :)

Wyślij na telefon


Dawna szkoła w Dzierżąznej. Budynek prezentuje styl dworkowy.

Dawna szkoła w Dzierżąznej. Budynek prezentuje styl dworkowy.

Wyślij na telefonTekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem