blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Dziepołćwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościwieś, gmina Radomsko


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.5338 E

Szerokość: 51.0551 N


Możliwość zwiedzania:

Obiekt prywatny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie radomszczańskim


Dwór powstał w XVIII wieku, jako budowla modrzewiowa prezentująca styl dworkowy. Od początku wieku XIX do roku 1883 obiekt był w posiadaniu Małachowskich. Następnie dwór nabyła Maria Obrępalska, siostra Henryka Siemiradzkiego, który posiadał swój pałac w pobliskim Strzałkowie. Ostatnim właścicielem dworu był Jan Henryk Obrępalski, syn Erazma i Marii. Za jego czasów rozpoczęła się rozbudowa, podczas której dostawiono część murowaną, oraz wykonano piwnice z kotłownią.

Podczas II wojny światowej dwór przejęli Niemcy, którzy dokończyli prace. Przez kolejne lata budynek wielokrotnie był remontowany. Ostatnie duże przekształcenia miały miejsce w latach 80., kiedy drewniane stropy zastąpiono żelbetowymi.

Pierwotnie dwór był budowlą wyłącznie drewnianą. Front zdobiła weranda z czterema kolumnami, a dach czterospadowy pokryty był gontem. Ściany wewnętrzne były murowane. Niedługo po dobudowie nowej, murowanej części, dach pokryty został blachą.

Dwór otacza park z XVII wieku o powierzchni 17 hektarów. Należy dziś do osoby prywatnej. Widać, że niedawno znów został wyremontowany. Prawdopodobnie też na nowo pokryto dach.


Miejscowość położona jest na północ od drogi z Radomska do Kobiel Wielkich, kilka kilometrów od stolicy powiatu. (2008)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcie: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem