blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Dubidzewejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zaniedbanywieś, gmina Nowa Brzeźnica


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.1586 E

Szerokość: 51.1045 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie pajęczańskim


Tuż przy popularnej trasie do Częstochowy, jednak w zupełnym zapomnieniu, położony jest murowany dwór wzniesiony na początku XX wieku przez Siemińskich. Zabytek posiada bardzo ciekawą architekturę. Niestety jest opuszczony i popada w ruinę.

Historia zespołu dworskiego w Dubidzach sięga XVIII wieku, kiedy zaczęto wznosić zabudowania. Oprócz dworu, oglądać można oficynę, oborę i stróżówkę. Zachował się też zaniedbany park o charakterze krajobrazowym, założony w XIX stuleciu.

Kilka lat temu padła propozycja zagospodarowania i remontu podupadłego założenia. W ramach projektu Centrum Energetyki Wiatrowej, planowano w Dubidzach utworzyć Park Tematyczny. W dworze miałyby się znajdować miejsca noclegowe. Jak na razie, prace przy zabytku ograniczone zostały do... zamurowania otworów okiennych.


Dubidze położone są przy drodze nr 483 z Częstochowy do Łasku. Dwór położony jest przy skrzyżowaniu w centrum miejscowości. (2008-2010)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem