blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Domiechowicewejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościczęść Bełchatowa, miasto powiatowe, siedziba urzędów gmin miejskiej i wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Obiekt prywatny


Dojazd:

Zobacz na mapie

mapka powiatu


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie bełchatowskim


Murowany dwór w Domiechowicach wzniesiono prawdopodobnie w 1880 roku (niektóre źródła podają, że było to później). W roku 1901 dobra te zostały odkupione od Wilhelma Krebs'a przez Stanisława Pięniążka, który w latach 1921-1922 przebudował dwór.

Od roku 1929 majątkiem zarządzał jego syn Stefan. Podczas II wojny światowej dwór zajęli Niemcy. Stefan Pieniążek w tym czasie przeniósł się do Woli Krzysztoporskiej, gdzie zarządzał majątkiem.

Po roku 1945 zespół dworski przejęło państwo. Rozebrane zostały niektóre budynki gospodarcze i parkan. Ulokowano tutaj na krótko wieczorową szkołę rolniczą, następnie do roku 1962 w dworze mieściła się szkoła podstawowa. Znajdowała się tu także Gromadzka Rada Narodowa i mieszkania dla nauczycieli. W roku 1974 majątek przejeła bełchatowska kopalnia.

Obecnie w dworze mieści się fundacja „Pomagamy Dzieciom Ziemi Łódzkiej”. Zabytek dobrze widoczny jest zza ogrodzenia, a o możliwość wejścia trzeba pytać się w portierni.

Domiechowice należą obecnie do Bełchatowa. Znaleźć trzeba ulicę Czapliniecką i kierować się w stronę Zelowa. Dwór położony jest po lewej stronie drogi i jest dobrze widoczny. (2009-2015)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Bartek Bijak, Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem