blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Dobrońwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: zrewitalizowany park podworskiwieś, siedziba urzędu gminy wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.2454 E

Szerokość: 51.6365 N


Możliwość zwiedzania:

Wstęp wolny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie pabianickim


Pabianice i powiat pabianicki


Więcej o Dobroniu >>>


Zrewitalizowany park gminny w Dobroniu stanowił niegdyś część zespołu dworskiego. Wiadomo o nim niewiele, w literaturze i w sieci ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje o dworze, kiedy powstał i w którym roku został rozebrany.

Przed zaborami Dobroń należał do dóbr kapituły krakowskiej. Znajdował się tu folwark z młynem i karczmą. Po II rozbiorze Polski, majątek przejął Francuz - de Saint Paterne, który rezydował tu przez pół wieku. Następnie dobra należały do: Józefa Brudzyńskiego, Ludwika Mamrotha, Teodozji Kossobudzkiej, Zdzisława Kellera (od 1897 r.) i Władysława Kucharskiego (po 1914). W roku 1937 folwark zakupiła Anna Kroenig – była to więc ostatnia właścicielka przed II wojną światową.

Ciekawy jest opis z połowy XIX wieku: „Dobra Dobroń od 54 lat w rękach tej samej familii zostających, przy drodze bitej fabrycznej z Warszawy do Kalisza egzystującey położonych w gruntach i granicach nie spornych, żadną 20 pożyczką, ani kanonem nie obciążonych. W dobrach tych znajduje się stawy, łąki ze zbiorem od 200 do nawet 300 fur siana, lasu około 16 włók każdego gatunku drewna a ogólna rozległość gruntów około 100 włók w znacznej części pszennych, kościół parafialny, ludność około 600 dusz, robocizna więcej jak dostateczna, propinacja w oberży przy schosse i dwu szynkach, gorzelnia z browarem, murowana, dom mieszkalny obszerny, wygodny w dobrym stanie, obok niego ogrody z oranżerią i ananasarnią , wszystkie budowle gospodarcze znajdują się dogodne w dobrym stanie w ostatnich latach pobudowane”.

Pewne jest natomiast, że park pochodzi z II połowy XVIII wieku. W jego centrum znajduje się „scena” ze schodkami. Jej forma może sugerować, że jest to zarys i resztki murów dawnego dworu. Czy jest tak naprawdę? Jeśli ktoś ma informacje o tym obiekcie – proszę o kontakt.

Sam park jest zadbany i ogólnie dostępny. W ostatnich latach został odnowiony. W jego sąsiedztwie znajduje się piękny, drewniany kościół pw. św. Wojciecha z lat 1763-1779.

Dobroń połoony jest przy drodze krajowej nr 14, pomiędzy Łaskiem, a Pabianicami. Skręcić trzeba na skrzyżowaniu w Dobroniu. Aby dojechać do parku, trzeba skręcić na skrzyżowaniu na północ. (2014)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem