blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Dąbrowa Wielkawejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: niezachowany dwór obronny, oraz obecny dwór w całościwieś, gmina Sieradz


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.7120 E

Szerokość: 51.5282 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie sieradzkim


Wzmianka z roku 1744 podaje informacje, że w Dąbrowie (prawdopodobnie o tą chodzi): wjeżdżając do folwarku szończyk w koło tego folwarku, na nim dokoła palisady dębowe, cierniem przekładane. Sugeruje to obecność drewnianego dworu obronnego.

Do dziś zachował się natomiast klasycystyczny dwór z przełomu XVIII i XIX wieku. Jest to budowla murowana, parterowa. Front zdobi ganek z trójkątnym szczytem wspartym na czterech kolumnach. Z drugiej strony dworu znajduje się ryzalit z facjatką. Budowla posiada dwutraktowy układ wnętrza. Zachowały się też piwnice sklepione kolebkowo, oraz pozostałości parku z II połowy XIX wieku.

Nie dotrwał niestety do naszych czasów spichlerz dworski z początku XIX wieku. Majątek należy do Ośrodka Hodowli Zarodowej w Dębołęce. W lutym 2011 roku na dworze widniała tablica informacyjna dotycząca remontu zabytku.

Miejscowość położona jest kilka kilometrów na południe od Sieradza. Dojazd od drogi na Złoczew, lub z samego Sieradza. Dwór położony jest na terenie dawnego PGR. (2008-2011)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem