blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Dąbrowawejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanywieś, gmina Jeżów


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.9128 E

Szerokość: 51.7970 N


Możliwość zwiedzania:

Za pozwoleniem


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie brzezińskim


W Dąbrowie zachował się dwór wzniesiony w okresie międzywojennym przez Karola Sulikowskiego (syna Karola i Aleksandry z Krukowieckich), który przejął te ziemie na przełomie lat 20. Folwark dąbrowski należał do majątku Popień. Sulikowski był współpracownikiem Ignacego Mościckiego, późniejszego prezydenta Rzeczypospolitej. Obaj byli z zawodu chemikami.

Dwór w stylu Młodej Polski zaprojektował Stanisław Witkiewicz – architekt i artysta, ojciec Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego. Założenie ogrodowe zlecone zostało Adamowi Tańskiemu z Warszawy.

Co ciekawe, dwór nie był przez Sulikowskich zamieszkały, gdyż prace przerwała II wojna światowa. Właściciele zajmowali wzniesione wcześniej czworaki, które tymczasowo miały pełnić rolę mieszkania. Po wojnie obiekt zagospodarowany został na magazyny i zdewastowany. Od 1957 roku w dworze funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej. Zabytek w 1998 roku gruntownie wyremontowano, a rok wcześniej dobudowano nowy pawilon.W Dąbrowie zachował się dwór wzniesiony w okresie międzywojennym przez Karola Sulikowskiego (syna Karola i Aleksandry z Krukowieckich), który przejął te ziemie na przełomie lat 20. Folwark dąbrowski należał do majątku Popień. Sulikowski był współpracownikiem Ignacego Mościckiego, późniejszego prezydenta Rzeczypospolitej. Obaj byli z zawodu chemikami.

Dąbrowa położona jest na południe od trasy nr 72 z Łodzi do Rawy Mazowieckiej, pomiędzy Rogowem, a Jeżowem. Skręcić trzeba na Popień. (2010)
Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcie: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem