blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Cielcewejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanywieś, gmina Warta


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.5567 E

Szerokość: 51.7368 N


Możliwość zwiedzania:

Obiekt prywatny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie sieradzkim


Dwór w Cielcach wzniesiony został w I połowie XIX wieku. Do roku 1879 właścicielem majątku był Józef Jabłkowski. Była to postać dość znana w okolicy. Ten absolwent prawa i argonomii dokonał uwłaszczenia chłopów, oraz założył nielegalną szkołę dla dzieci chłopskich. Rozbudował majątek, oraz wzniósł w Cielcach cukrownię. Był jednym z inicjatorów wybudowania kolei z Łodzi do Koluszek.

W latach 80. XIX stulecia majątek nabył Stefan Karłowski herbu Prawdzic. Jego syn, Jan Karłowski rozbudował majątek, oraz w roku 1939 wzniósł kaplicę św. Teresy. W rękach tej rodziny dwór pozostał do II wojny światowej, kiedy w roku 1939 przejęli go hitlerowcy. Wypędzeni Karłowscy nigdy nie zrzekli się majątku i do dziś starają się go odzyskać.

Dwór został w roku 1945 zniszczony przez Niemców. Po nastaniu PRL, majątek został rozparcelowany i utworzono na jego terenie spółdzielnię produkcyjną. Zabytek w tym czasie niszczał. W roku 1983 wykupiony został przez Konstantego i Genowefę Jocz. Jego restauracji dokonali ich synowie: Paweł i Marcin. Pierwszy z nich jest znanym artystą-rzeźbiarzem, osiadłym w Paryżu.

Murowany, parterowy dwór stoi w otoczeniu parku.

Miejscowość położona jest na północny-zachód od Warty. Wyjazd z tego miasteczka ulicą Cielecką. (2009-2011)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcie: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem