blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Łódź-Chojnywejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościmiasto wojewódzkie, siedziba Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego, powiat grodzki


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.4860 E

Szerokość: 51.7128 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w Łodzi


W cieniu parku, w sąsiedztwie miejskiego kąpieliska zwanego Stawami Jana, położony jest dwór, który pamięta czasy, kiedy Łódź znajdowała się kilka kilometrów dalej i nie przypominała późniejszego wielkiego miasta przemysłowego.

Dwór wzniesiony został na przełomie XVIII i XIX wieku przez Benedykta Górskiego. W II połowie XIX wieku utworzono folwark. Ostatnim jego właścicielem był Franciszek Zimmerman. Po II wojnie światowej utworzono tutaj ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy.

Budowla wzniesiona została na planie prostokąta. Od frontu posiada ryzalit z trójkątnym szczytem. Budulcem były bale modrzewiowe. Dwór jest otynkowany i nakryty dachem łamanym. Zabytek dziś stoi pusty.

Dwór położony jest w południowej części Łodzi, przy zachodniej stronie ulicy Rzgowskiej (trasa nr 1/E75 do Katowic). Park znajduje się pomiędzy ulicami: Paradną i Kosynierów Gdyńskich. (2009)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem