blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Chojnewejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: przebudowany w XIX wieku dwór, mający metrykę szesnastowieczną, oraz kościół z XVI-XVII wieku, posiadający cechy obronnewieś, gmina Sieradz


Współrzędne obiektu (dwór):

Długość: 18.8119 E

Szerokość: 51.54021 N


Możliwość zwiedzania:

Obiekt prywatny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie sieradzkim


Dość niepozorny dwór w Chojnem ma za sobą ciekawą historię, będąc (wbrew pozorom) jednym z ciekawszych zabytków w okolicy.

Obecnie bezstylowy dworek ma metrykę szesnastowieczną! Pierwotny dwór powstał bowiem już w II połowie XVI wieku za sprawą Jana Łaszewskiego (?) herbu Dryja. Człowiek ten zmarł około roku 1560 i pochowany został w miejscowym kościele. Badania wykazały, że najstarszą częścią budynku jest podpiwniczony prostokąt o wymiarach 13x14,5 m, mający obecnie trzy, a pierwotnie cztery sklepy, stanowiący część obecnej bryły obiektu.

Powszechnie opisuje się, że dwór wzniósł Stanisław Zapolski w XVII wieku. Jednak prawdopodobnie był on kontynuatorem inwestycji, której nie ukończył poprzednik. W ścianie dworu znajduje się tablica erekcyjna nazwiskiem S. Zapolskiego z datą 1612, oraz herbami Pobóg i Pomian. A. Pstrokoński pisał, iż Zapolski wymurował zameczek o trzech piętrach i kościół. Inwentarz z roku 1773 również wspomina o murowanej budowli i obecności przykopu. Określenie zameczek pojawiało się aż do XIX wieku, co pozwala zweryfikować obiekt jako dwór murowany (wieżowy?) na kopcu.

Obecny wygląd dworu to efekt obniżenia i rozbudowy pierwotnej rezydencji renesansowej. W roku 1998 prywatny właściciel rozpoczął remont zabytku. Prace trwają do dziś. Oryginalne drzwi z dworu (XVII w.) oglądać można w muzeum w Sieradzu.

Park z pomnikowymi okazami drzew odgradza dwór od późnogotyckiego kościoła pw. św. Anny. Świątynia wzniesiona została w latach 1599-1613, również za sprawą Stanisława Zapolskiego. Można powiedzieć, że oba obiekty stanowią jeden zespół i są „równolatkami”. Kościół zbudowany obok dawnego dworu, również posiada ograniczone funkcje obronne. Do dolnej części czworobocznej, pięciokondygnacyjnej wieży przylega półokrągła baszta z otworami strzelniczymi.

Jest to kościół jednonawowy, z węższym prezbiterium. Od północy znajduje się kaplica przybudowana w roku 1621. Nawa posiada sklepienia kolebkowe z lunetami, oraz dekorację stiukową typu kalisko-lubelskiego. W prezbiterium sklepienie kolebkowo-krzyżowe. Na podniebieniu kaplicy oglądać można dekorację stiukową.

Ciekawe jest wnętrze o wystroju barokowym z elementami gotyckimi. W 1981 roku odkryto gotyckie obrazy z II połowy XV wieku z wizerunkami św. Anny Samotrzeciej i św. Klary. W kościele znajdują się też nagrobki Stanisława Zapolskiego i Jana Łaszewskiego.

Chojne położone są na wschód od drogi nr 480, biegnącej z Sieradza (wyjazd ul. Krakowskie Przedmieście) do Widawy i Szczercowa. Do miejscowości tej kierują drogowskazy. Kościół z zespołem dworskim znajdują się w centrum wsi i są dobrze widoczne. (2011)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem