blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Byszewywejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: po pożarzewieś, gmina Nowosolna


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.6341 E

Szerokość: 51.8319 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łódzkim wschodnim


Dwór w Byszewach to niejako symbol tych ziem. Jego podobizna znajduje się na logo Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.

Właścicielem Byszew od roku 1803 był Tadeusz Plicht. Z nim właśnie wiąże się powstanie dworu. Zaczęto go jednak wznosić wcześniej, bo pod koniec XVIII wieku. W latach 1911-1931 przebywał tutaj Jarosław Iwaszkiewicz. Tablica jego pamięci wmurowana jest obok wejścia do budynku. Wspomnienia z tego miejsca pisarz zamieścił w Książce moich wspomnień.

Po II wojnie światowej dwór zajmował niesławny Urząd Bezpieczeństwa, mieszkali w nim niemieccy jeńcy wojenni. Następnie na terenie kompleksu urządzono PGR. Dwór przeszedł remont w latach 1978-1982.

Dwór wzniesiono na planie prostokąta. Posiada dwutraktowy układ wnętrza z sienią na osi. Od frontu znajduje się ganek wsparty na czterech kolumnach. Wyżej gzyms kroksztynowy i okap. Obiekt posiada dach naczółkowy, kryty gontem na deskowaniu.

W styczniu 2009 dwór strawił pożar. Spłonął dach i wnętrze. Zabytek jest tak zniszczony, że nie wiadomo co stanie się z nim dalej. Najgorszym rozwiązaniem może stać się rozbiórka, jednak miejmy nadzieję, że ten ważny dla okolicy obiekt zostanie odbudowany.

Byszewy położone są przy drodze z Nowosolnej do Strykowa, na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Jadąc z tej strony, trzeba w głębi miejscowości skręcić w prawo, w szutrową drogę, którą dojeżdża się pod sam dwór. (2008/2009)

Jarosław Iwaszkiewicz umieścił tu akcję swojego opowiadania

"Panny z wilka" z roku 1932.


Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem