blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Biernacicewejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: ruinawieś, gmina Wartkowice


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Obiekt prywatny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie poddębickim


W Biernacicach znajduje się założenie dworsko-parkowe z malowniczą ruiną okazałego dworu z XIX wieku. Zachował się również spichlerz z tego samego okresu. Teren należy do osoby prywatnej, ale bez trudu można obejrzeć zabytek zza ogrodzenia.

W połowie XIX wieku miejscowość była w posiadaniu Feliksa Lisickiego. Był on sąsiadem i drużbą na weselu Marii i Jarosława Konopnickich. Ofiarował Biernacice jako wiano córce, żonie Artura Dzierzbickiego. Dzierzbicki był też właścicielem Bronowa (wykupionego znów od Konopnickich). Był to człowiek bardzo majętny i za sprawą właśnie Dierzbickich, stanął w Biernacicach murowany dwór.

Dziś na cały zespół składają się pełne mury dworu (bez dachu i okien), park ze stawami i spichlerz. Teren jest prywatny i strzeże go tabliczka zakazu wejścia. Jednak nie jest to dobrze zabezpieczone przed penetratorami dworów, pałaców i zamków, budynek główny jest dobrze widoczny z drogi i z porządnym zoomem można go zwiedzić.

Biernacice położone są przy trasie z Uniejowa do Wartkowic. Zespół dworsko parkowy znajduje się tuż przy drodze. (2007)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem