blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Bąkowa Góra

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościwieś, gmina Reczno


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Tak, za opłatą


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie piotrkowskim


Tuż obok ruiny siedziby obronnej w Bąkowej Górze, zachował się młodszy od niej, ale również ciekawy dwór znanego rodu Małachowskich herbu Nałęcz. Byli oni właścicielami pobliskich Majkowic.

Dwór wzniesiony został w II połowie XVII wieku. Jest to typowa barokowa siedziba szlachecka. Z miejscem tym związana jest ciekawa historia. Swego czasu majątek należał do Kazimierza Małachowskiego, starosty przedborskiego, oraz marszałka Trybunału Koronnego. Pan ten lubił delikatnie mówiąc... imprezować. Dwór znany był w całej Polsce jako miejsce ostrych libacji. Każdy był mile tu widziany, a zaraz po przybyciu musiał wypić jednym łykiem zawartość (wiadomo co) wielkiego kielicha zwanego Corda Fidelium.

Jest to budowla parterowa z łamanym dachem polskim krytym gontem. Od frontu znajduje się portyk kolumnowy z barokowym szczytem. We dworze mieściła się galeria sztuki, a obecnie stoi pusty. Na terenie majątku działa również ośrodek z miejscami noclegowymi, w którego recepcji trzeba uiścić symboliczną opłatę za wejście. Do zespołu dworskiego należy również spichlerz.

Dwór znajduje się na wysokim wzniesieniu - Bąkowej Górze i widok z niej robi wrażenie. Wieś leży około 7 km. od Przedborza jadąc w stronę Piotrkowa Trybunalskiego. W Bąkowej Górze należy skręcić w drogę na Kalinki (stoi drogowskaz). Po niedługim czasie ukażą się na wprost po lewo (po prawo jest kościół) białe domki (to jest ten wspominany ośrodek). Zatrzymując się przy nich oba dwory mamy po prawej stronie, wyżej na szczycie góry, między drzewami. (2008-2012)

Bąkową Górę oglądać można w polsko-niemieckim serialu

"Janka" z roku 1989.

Realizowano tu niektóre sceny serii.


Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem