blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>pałace (inne)>> Arkadia

Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanywieś, gmina Nieborów


Współrzędne obiektu:

Długość: 20.07139 E

Szerokość: 52.0859 N


Możliwość zwiedzania:

Tak, za opłatą


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łowickim


W Arkadii nie ma żadnego zamku, pałacu, ani nawet dworu. Ma jednak z tematyką strony wiele wspólnego i stanowi niejako jedność z pałacem Radziwiłłów w pobliskim Nieborowie, z którego prowadzi zabytkowa aleja lipowa. Oba obiekty stanowią jedną placówkę muzealną. W parku odnaleźć można elementy pochodzące z rozbiórki zamku w Łowiczu...

Park romantyczny w Arkadii należy do najlepiej zachowanych zespołów w Polsce. Miejscowość została zakupiona przez Radziwiłłów w roku 1777. Wcześniej należała do arcybiskupów i nosiła swojską nazwę – Łupia. Można powiedzieć, że park jest dziełem fantazji i ambicji jednej osoby – Heleny z Przeździeckich, księżnej Radziwiłłówny. Ona go założyła i poświęciła mu niemal całe swoje życie. Powstało jedno z najpiękniejszych założeń w Europie, odwiedzane przez znamienite osoby. Park miał być miejscem spokojnym, samotnym i romantycznym. Nadano mu nazwę Arkadia - mitologicznej krainy szczęśliwości. Oczywiście księżna sama wszystkiego nie dokonała. Projekt wg wytycznych Heleny Radziwiłłówny stworzył Szymon Bogumił Zug – architekt na dworze Stanisława Augusta. Autorami niektórych jego elementów byli: Aleksander Orłowski, Henryk Ittar i Józef Sierakowski. Elementy rzeźbiarskie są dziełem Gioacchino Staggiego, a sztukateria Johanna Graffa. Dzieła malarskie stworzył Jan Piotr Norblin ze swymi uczniami. Za dekoracje byli odpowiedzialni Wojciech Jaszczołd i Dionizy Mac. Park powstał w latach 1778-1820.Park o powierzchni 14,5 ha ma charakter leśny i wykorzystuje naturalne formy terenu. Rosną tu rodzime gatunki roślin, w tym pomnikowe okazy wiązów, topoli, lip. Ciekawe są takie gatunki runa leśnego, jak: jaskier kaszubski, zdrojówka rutewkowata, przytulia krzyżowa. Park posiada układ wodny ze stawem i dwiema wyspami, zasilanym rzeką Skierniewką.

Charakterystyczne dla Arkadii są wzniesione tu budynki, oraz romantyczne ruiny:

Świątynia Diany wzniesiona została w roku 1783. Usytuowana nad stawem budowla prezentuje styl klasycystyczny. Jej fasadę frontową zdobi portyk kolumnowy z umieszczonym w tympanonie napisem Dove pace trovai d'ogni mia guerra. Jest to cytat z sonetu Petrarki - tutaj odnalazłem spokój po każdej mojej walce. Do stawu prowadzą kamienne schody, zakończone dwiema rzeźbami: lwem i sfinksem. Najciekawsze jest jednak wnętrze. Oglądać tu można dekorację sztukateryjną, oraz plafon autorstwa J. P. Noblina „Jutrzenka” z lat 1783-1785, usytuowany na drewnianej kopule. Za salą główną, po lewej stronie znajduje się sześcioboczny Gabinet Etruski, pełniący rolę muzeum. Oglądać tu można ciekawe polichromie. Z prawej strony do świątyni przylega Przybytek Pana. Część wyposażenia budowli znajduje się dziś w pałacu nieborowskim. W roku 1995 zakończyły się prace renowacyjne Świątyni.

Przybytek Arcykapłana (Łazienki) to prostokątny, dwukondygnacyjny budynek z kamienia, cegły i rudy darniowej, w którym wykorzystano wiele elementów z zamku w Łowiczu. Elementy lapidarne pochodzą z łowickiej kolegiaty. Nad budynkiem góruje wieżyczka z gołębnikiem. W ścianie wschodniej znajduje się ślepa arkada z kolumnami, pomiędzy którymi oglądać można płaskorzeźbę G. Stagiego - Nadzieja karmiąca Chimerę. Pod nią dwa rzygacze w kształcie lwich głów, z których spływa woda do basenu z maszkaronem. Wzdłuż południowo-wschodniej elewacji Przybytku, znajduje się mur z Hermami. W 2003 roku zakończyły się prace renowacyjne budynku.Dom Murgrabiego wzniesiony został przed rokiem 1800. Jest to budowla na planie prostokąta, z cegły, kamienia i rudy darniowej, częściowo otynkowany. Dominantę stanowi kwadratowa wieża z blankami. W jedną ze ścian wbudowane są dwie głowy hermowe, oraz maszkaron Jana Michałowicza z Urzędowa, pochodzący z zamku łowickiego. Przy wschodniej elewacji znajduje się studnia z żelazną kratą.

Dom Murgrabiego.

Wyślij na telefon
Łuk Grecki przylega do Domu Murgrabiego i ma charakter ruiny. Zbudowany został około roku 1785. Za budulec posłużyła cegła. Cokoły i okładzinę grzbietu wykonano z głazów kamiennych.Domek Gotycki położony jest na wyniosłości, obok Łuku Greckiego. Zbudowany w latach 1795-98 wg projektu A. Orłowskiego. Budowla powstała na planie kwadratu, z cegły i rudy. W elewacji zachodniej posiada dekoracyjne ostrołuki, a na narożach wieżyczki. Około roku 1813 znajdowała się tutaj kwatera Michała Gedeona, syna księżnej Heleny, generała napoleońskiego i jednego z dowódców powstania listopadowego.


Domek Gotycki.

Wyślij na telefon
Grota Sybilii u podnóża wzniesienia, zbudowana z głazów narzutowych. Wejścia chroni żelazna krata. Nad wejściem do groty, w kapliczce znajdowała się kiedyś płaskorzeźba G. Staggiego, przedstawiająca Madonnę.
Akwedukt usytuowany nad kanałem łączącym Skierniewkę ze stawem. Oryginalny nie zachował się do naszych czasów. Obecny to rekonstrukcja z lat 1950-1952. Pracami kierował profesor G. Ciołka. W ścianach liczne elementy lapidarne.

Akwedukt w Arkadii.

Wyślij na telefon
Cyrk Rzymski (Karuzel) autorstwa H. Ittara. Był to tor przeznaczony do wyścigów zaprzęgów. W jego centrum znajduje się obelisk z napisem Munifiecientiae Augustii Helena posuit. Na krańcach obwodu toru zachowały się obeliski na bębnach kolumn.Grobowiec Złudzeń na tzw. Polach Elizejskich, zachowany dziś w szczątkowej postaci. Zachowała się jedynie antyczna pokrywa rzymska sarkofagu. Niegdyś spoczywały tu trzy córki Heleny Radziwiłłówny.Oprócz tego w parku oglądać można:


pozostałości bramy klasycystycznej na zachodnim brzegu stawu,

renesansowy trzon kolumny, opleciony motywem winorośli,

głaz przy dawnym wejściu do parku (od ulicy) z napisem w języku włoskim:

"O milsza nad inne arkadyjska ziemio,

Nad inne droższa i ukochana,

którą dotykam stopą i myślą witam".Do dziś nie zachowały się willa wzniesiona w roku 1856 przez Aleksandrę Radziwiłłową (synową Heleny), chatki Filemona i Baucydy, oraz kryta strzechą chata przy wodospadzie. Aleksanndra uporządkowała też park. Do zniszczenia parku doprowadził Zygmunt Radziwiłł, syn Aleksandry. Zadłużony, rozebrał część budowli i sprzedał budulec na aukcji (więcej w opisie Nieborowa). Willa Aleksandry rozebrana została w roku 1930. Wtedy też renowację Arkadii przeprowadził ostatni jej właściciel – Janusz Radziwiłł. Od roku 1945 park w Arkadii, wspólnie z zespołem pałacowym w Nieborowie stanowi oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.


Położenie i dojazd:

Arkadia położona jest przy trasie nr 70 z Łowicza do Skierniewic. Park znajduje się przy drodze. (2010-2014)


Zobacz też: pałac w Nieborowie >>>MUZEUM W NIEBOROWIE I ARKADII

Nieborów-pałac

99-416 Nieborów

Nieborów

tel. (0-46) 838-56-35

adres www: www.nieborow.art.plTekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem